KTO’nun İnşaat Sektörü Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantılarının Dördüncüsü Gerçekleştirildi

Kto’Nun İnşaat Sektörü Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantılarının Dördüncüsü Gerçekleştirildi

Kayseri Ticaret Odası’nın inşaat sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin oluşturduğu meslek komitelerinin ortak toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi.  Daha önce 3 kez gerçekleştirilen ve sektörün yaşadığı sorunlara ilişkin çözüm yollarının arandığı toplantıların dördüncüsünün konuğu Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik oldu.

Toplantıya; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Bahri Coşkun, Mustafa Dulda, Ersan Özbek, KTO Meclis Başkan Yardımcıları Halit Suvar ve Mustafa Ay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan başta olmak üzere belediye bürokratlarının yanı sıra KAYİMDER Başkanı Ali Aydın ile  Meclis ve meslek komitelerinin üyeleri katıldı.

Kayseri Ticaret Odası’nın inşaat sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin bilgilendirilmesi amacıyla düzenlediği toplantıların 4.sünü gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Hiçyılmaz; “Daha önce Melikgazi Belediyesi, Kocasinan Belediyesi ve Talas Belediyesi ile bu minval üzerine gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Kayseri Ticaret Odası’nın İnşaat sektörü ile alakalı üyelerini bir araya getirmek suretiyle o belediyelerle üyelerimiz arasında görüşülmesi gereken konuları görüştük. Bugün de sektörün yaşadığı sorunlara ilişkin çözüm yollarının arandığı toplantı serimizin dördüncüsünü düzenliyoruz. Toplantımıza katıldıkları için Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çelik başta olmak üzere değerli bürokratlarına teşekkür ediyorum” dedi.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren meslek komitelerinin çalışmalarının dile getirildiği toplantı da Başkan Hiçyılmaz “Ülkemiz ve şehrimiz; gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir konumunda bulunmaktadır. Gelişimin ana ekseni kaçınılmaz olarak inşaat sektörüdür. Hepimizin bildiği gibi inşaat sektörü lokomotif sektördür. İnşaat sektörü önde giden sektördür ve arkasından birçok sektörü de sürükleyen sektördür. Dolayısıyla inşaat sektörünün bir ilde canlı olması, o ilin canlı olduğunu gösterir diye düşünüyorum. Çünkü yollar, kentsel mekanlar, fabrikalar, hastaneler ve diğer tüm yaşamsal mekanların alt yapısı inşaat sektörü ile alakalıdır. Kayseri’de inşaat sektörü gerçekten çok dinamik bir sektördür. Sektörle alakalı olarak 40 meslek komitemizden 6 meslek komitemiz inşaatla alakalıdır ve yaklaşık 3500 civarında üyemiz inşaat sektörünü temsil etmektedir. İnşaatla ilgili meslek komitelerimizi zaman zaman belediyelerle bir araya getirerek karşılıklı görüşmeler sağlıyoruz. Kayseri Ticaret Odası olarak meslek komitesi çalışmalarına çok önem veriyoruz. Zaman zaman belirttiğim gibi, bir Oda üyelerine fayda sağlayacak, üyeleri de Oda’dan menfaat elde edecek ise o Oda’nın meslek komitesi çalışmalarına çok ağırlık vermesi gerekiyor. Belirttiğim gibi 40 meslek komitemiz var ve bunların her biri en az ayda bir sefer toplanmak zorunda. Bu toplantılarımızı biz sadece asil üyeler ile değil yedek üyelerimizi de bir araya getirmek sureti ile yaptık, yapıyoruz ama zaman zaman genişletilmiş toplantılar da yaparak o toplantılarda her sektörümüzün, her meslek grubumuzun sıkıntılarını masaya yatırıyoruz ve onların çözümü noktasında gerek yerel de gerek Odalar Borsalar Birliği nezdinde gerekse de Hükümet nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. Talepleri çözerek üyelerimize faydalı olmaya gayret gösteriyoruz. Fakat netice itibariyle Kayseri Ticaret Odası’nın belirli gücü vardır. Ticaret Odası’nın her konuyu çözebilecek güçte olduğu zannedilmesin.  Biz sadece 17 bin üyemizle, o üyelerimizin sıkıntılarının çözümü noktasında gerekli mercilerle köprü vazifesi kurmaya çalışıyoruz ve elimizden gelen tüm gayreti göstermek suretiyle de üyelerimizin işlerini daha iyi yapabilmeleri ve yaptıkları işten daha çok kar edebilmeleri noktasında hareket ediyoruz. Bugün burada yaptığımız toplantı, inşaat sektöründeki üyelerimiz, karşılaştıkları sıkıntıları ilk ağızdan Başkanımıza ve bürokratlarına iletme imkanı bulacaklar. İnşaat sektörünün içerisinde bulunduğu ve Büyükşehir Belediyemizi ilgilendiren konularda da kendilerinden bilgiler alacağız. Bundan sonraki süreçte de mümkün olduğunca diğer belediyelerimizle de aynı toplantıları yapmaya gayret göstereceğiz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ihtiyaç olursa toplantılarımızı yinelemek arzusundayız. İnşaat sektörüyle alakalı sıkıntıların çözülmesi için bu tür toplantıların yapılması, Kayseri’nin gelişmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Hiçyılmaz’ın ardından konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise “6 meslek komitesinin yöneticileri ile bizi bir araya getirerek sorunları birinci elden çözme gayretinde bulundukları için Kayseri Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum.

Başkanın da söylediği gibi inşaat sektörünün lokomotif sektör olmasının yanı sıra bir özelliği daha var. İnşaat sektörü kendi talebini kendi oluşturabilen bir sektör. Hiçbir sektör yoktur ki kendi talebini kendi oluştursun. Biliyorsunuz ki ekonomide arz talep dengesi vardır. İnşaat sektörü yaptığı fazla arzla bile kendi talebini oluşturuyor. Peşinde sürüklediği onlarca sektör ile birlikte oluşturduğu ekonomi dinamizmi yeniden talep canlandırıyor. Bir konfeksiyon sektörü için, mobilya sektörü için bunu diyemeyiz fakat inşaat sektörü kendi talebini kendi oluşturuyor. İnşaat sektörü Türkiye için önemli fakat Kayseri için daha da önemli. Çünkü Kayseri ekonomisi bildiğiniz gibi Türkiye ekonomisinin üzerinde büyüyor. Dolayısıyla konut talebi de diğer vilayetlere göre özellikle bizden daha az gelişmiş olan vilayetlere göre çok daha fazla ihtiyaç hissediliyor. Bu anlamda gerek yöneticiler olarak gerek kamu idarecileri olarak bu sektörün önünü açmak boynumuzun borcu. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada bu konuda yine gayretlerimizi sürdüreceğiz. Hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem de diğer ilçe belediyelerdeki ilgili bürokrat arkadaşlarımızda sektörün önünü açma konusunda sizleri teşvik edici şekilde çalışıyorlar. Bu sektör istihdamı da artırdığı için yapılan her bir inşaatta belirli sayıda kişinin çalışması demek devletin sırtından o kadar kişinin istihdam yükünün kalkması demek. Bu anlamda da yine üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. 

Daha önce yaptığımız toplantı da bende sizden birkaç şey istemiştim. Biz üzerimize düşeni yapalım ama sektör de biraz kaliteyi artırma anlamında çaba göstersin. Kayseri gibi bir şehirde birkaç tane ulusal hatta uluslararası boyuta ulaşan firmalar olsun. Bizlerde Avrupa’ya, Türkmenistan’a, diğer Cumhuriyetlere gittiğimizde falanca inşaatımız diye iftihar edeceğimiz inşaat firmalarımız olsun. Özellikle kalite ve büyüme konusunda sizlerin de gayret göstermeniz gerekmekte. Yap sat şeklinde günü kurtarma olarak değil de ufuk ve vizyonla hedef belirleyerek ilerlemenizi bekliyoruz. Kayseri’den bir an önce uluslararasında inşaat sektörü markası çıksın istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti. Toplantı, meslek komitesi üyelerinin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve belediye bürokratlarından bilgi aldıkları soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

02.10.2015


Fotoğraflar

Diğer Haberler